Wysypka na twarzy – czym jest i jak się jej pozbyć?

Przyczyn pojawienia się wysypki najczęściej upatruje się w alergii na składniki kosmetyków, pokarmów, leki. Pierwszym krokiem w przywróceniu zdrowego wyglądu skóry powinna być zmiana preparatów do pielęgnacji. Warto również przyjrzeć się diecie.

Wysypka na twarzy może być niemałym problemem estetycznym. Jeśli pojawiła się tylko w tym miejscu należy bliżej przyjrzeć się stosowanym kosmetykom. Ich składniki często wywołują niepożądane reakcje – są to zwłaszcza sztuczne barwniki, substancje zapachowe, konserwanty. W miejsce tego rodzaju preparatów powinny pojawić się naturalne produkty mające w składzie witaminy, minerały, kwas hialuronowy, niacynamid.

Niacynamid w kosmetykach – jak i kiedy stosować?

Wysypce może towarzyszyć zaczerwienienie skóry, świąd, uczucie ściągania, ból. Problemy ze skórą dobrze jest skonsultować z dermatologiem. W zależności od przyczyny, która spowodowała wyprysk dobierane jest odpowiednie leczenie. Mogą to być preparaty doustne lub leki stosowane miejscowo w postaci kremów, maści, płynów. Lekarz wskaże również, jak należy pielęgnować problematyczną skórę.

Jeśli problem się nasila lub powtarza, konieczna może być zmiana kosmetyków stosowanych na co dzień, zarówno kolorowych, jak i pielęgnacyjnych. Należy zwrócić uwagę na ich skład, ponieważ to w nim może tkwić problem. Jedną z substancji, która jest bezpieczna i korzystnie wpływa na skórę jest niacynamid. Jak stosować pochodną witaminy B3? Ponieważ jest to składnik bezpieczny, można wykorzystywać go do codziennej pielęgnacji każdego typu cery, a szczególnie skłonnej do podrażnień. Na rynku dostępne są kosmetyki do oczyszczania np. olejki myjące, kremy do mycia, a także preparaty głęboko nawilżające, czy łagodzące serum. Niacynamid może być stosowany na każdym etapie pielęgnacji, warto jednak pamiętać, by jego stężenie zwiększać stopniowo.

Wysypka na twarzy – co jest powodem problemów?

Wysypka na twarzy może być objawem chorób ogólnoustrojowych, ale także alergii kontaktowej, czy nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. W zależności od przyczyny powstania wysypka przybiera inną formę. Mogą to być grudki, krosty, pęcherze, plamy. Wysypka alergiczna to tzw. pokrzywka, w której przebiegu pojawia się rumień i świąd. Rozróżnienie typu choroby należy pozostawić specjaliście. Niekiedy warto skorzystać z oferty gabinetów kosmetycznych – w przypadku trądziku zaleca się terapię laserową, peelingi czy oczyszczanie twarzy. Żadnych wyprysków nie należy wyciskać i usuwać samodzielnie.

Niektóre choroby skóry wymagają wprowadzenia zmian do diety – wyeliminowania cukrów, tłuszczy, pikantnych przypraw, mocnej herbaty, kawy i alkoholu. Niekorzystnie na stan skóry wpływa palenie papierosów. Osoby zmagające się z dermatozami muszą wiedzieć, że ich tryb życia może przyczyniać się do nasilania problemów. Niedostateczna ilość, zła jakość snu, brak ruchu i życie w ciągłym stresie odbijają się na kondycji skóry. Zmiana trybu życia, diety i kosmetyków to pierwszy krok do sukcesu.

Niezależnie od przyczyny problemów należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – zaleca się picie wody, ziołowych herbatek. Istotna jest także ochrona skóry przed promieniowaniem UV – w tym celu należy zaopatrzyć się w dobrej jakości krem z filtrem. 

Alergie będące najczęstszą przyczyną wysypek leczy się trudno, ponieważ niejednokrotnie nie sposób wyeliminować całkowicie danego alergenu. Tym bardziej warto wspomagać skórę, poświęcając więcej czasu na pielęgnację poranną i wieczorną. Szukając skutecznych preparatów łagodzących, chroniących i przeciwzapalnych, zaleca się zwrócić uwagę na niacynamid.



Podobne tematy